Rury Direxional TT PE wyróżnione w konkursie TYTAN w kategorii PRODUKT ROKU 2018

25/06/2018

Rury Direxional Universal Ve TT PE z żeliwa sferoidalnego zostały wyróżnione w konkursie TYTAN w kategorii PRODUKT ROKU 2018. TYTAN to uznane nagrody branżowe, przyznawane po raz dziesiąty przez wybitne grono Jury, które tworzą przedstawiciele świata nauki i stowarzyszeń branżowych oraz redakcję wydawnictwa branżowego INŻYNIERIA. 

Rury Direxional Universal Ve TT PE są proste i łatwe w użyciu, dostarczane w odcinkach 6-metrowych, wyposażone w zewnętrzną powłokę ochronną TT (wszystkie grunty), są odpowiednie do stosowania w horyzontalnych przewiertach sterowanych. Dzięki temu, że są z żeliwa sferoidalnego cechuje je wytrzymałość, trwałość i szczelność. Rury Direxional Universal Ve TT PE od wewnątrz są pokryte wykładziną z cementu hutniczego, natomiast od zewnątrz zabezpieczone cynkiem nakładanym ogniowo w łuku elektrycznym 200 g/m² i dodatkowo pokryte fabrycznie wzmocnioną powłoką z polietylenu. Taka zewnętrzna powłoka umożliwiła ochronę rury przed otarciami podczas wciągania do otworu wiertniczego. Dodatkowo wyposażenie je w kielichowe złącza gwarantuje szczelność i elastyczność przy jednoczesnym zapewnieniu wysokich sił ciągnących (dla DN 500 = 667 kN, co stanowi duży margines bezpieczeństwa) i ochrony przed ich rozłączeniem.

Dzięki temu, że żeliwo sferoidalne jest odporne na najtrudniejsze warunki atmosferyczne i nie wymaga stosowania dodatkowych środków ochrony, prace możliwe są do wykonania o każdej porze roku, w tym zimą.
Rury kielichowe przed wciągnięciem mogą być uprzednio zmontowane do pełnej długości wymaganego odcinka jako sekcje składające się z 3 rur lub, jeśli sytuacja tego wymaga, instalowane pojedynczo – rura za rurą. Modułowość ta rozwiązuje problemy wielkich miast, gdzie panuje najczęściej ścisła zabudowa i brak miejsca na montaż lub są ograniczenia placu budowy. Rury z żeliwa sferoidalnego mogą być zabudowywane w sekcjach (długość rury L=6,0m, z możliwością cięcia na krótsze odcinki) – w tym przypadku jest to ich główna zaleta. 

Pod koniec listopada 2017 roku rury z żeliwa sferoidalnego Direxional Universal Ve TT PE DN 500 o długości L= 6,0 m ze złączami kielichowymi – elastycznymi blokowanymi UNIVERSAL STANDARD Ve, z kątem odgięcia na każdym kielichu do 2⁰ (co pozwoliło na precyzyjne wykonanie przewiertu na głębokości 4,5 m pod dnem Kanału), zostały zastosowane w przewiercie HDD pod Kanałem Żerańskim w Warszawie o długości ok. 230 m. Sytuacja wyjściowa była trudna, ponieważ było mało czasu i wiele przeszkód do pokonania jak droga wodna, teren leśny oraz droga. Wiercenie przeprowadzono na głębokości 10-11 m pod poziomem terenu – tak, aby trafić pod Kanał Żerański w wymaganą głębokość ok. 4 m pod dnem. Prace przebiegały pod koniec roku 2017. W efekcie prace związane z montażem i wciągnięciem rurociągu pod kanał trwały zaledwie dwa dni, a sam przewiert pod kanałem trwał ok. 5 godzin. Mimo prowadzenia prac przewiertowych (HDD) pod koniec roku, nie wystąpiły opóźnienia w postępie robót, między innymi dlatego, iż rurociągi z żeliwa sferoidalnego można montować w każdych warunkach atmosferycznych, nawet zimą i bez stosowania dodatkowych środków ochrony.

Galeria

Pobierz

Zobacz także

Referencje Saint-Gobain PAM – system TT PE DIREXIONAL – Przewiert pod kanałem Żerańskim w Warszawie
Saint-Gobain PAM wyróżnione w konkursie „EXPERT 2018” w kategorii „Bezwykopowa budowa w latach 2016-2017” za realizację w 2017 roku przewiertu horyzontalnego (HDD) rurami z żeliwa sferoidalnego Direxional TT PE DN 500 pod Kanałem Żerańskim w Warszawie.