Saint-Gobain PAM Rynkowym Liderem Innowacji 2018

26/11/2018

Producent systemów wodociągowych i kanalizacyjnych z żeliwa sferoidalnego, Saint-Gobain PAM otrzymał tytuł Rynkowego Lidera Innowacji 2018 – Jakość, Kreatywność, Efektywność. To wyróżnienie otrzymane w ramach ogólnopolskiego Programu promującego pozytywne wzorce w zakresie szeroko rozumianej innowacji.

Ogólnopolski Program Rynkowy Lider Innowacji skierowany jest do funkcjonujących w Polsce przedsiębiorstw, instytucji i jednostek naukowych, które realizują z powodzeniem innowacyjne projekty związane między innymi z produkcją i produktami, badaniami i rozwojem, nowoczesnymi technologiami. Liderzy innowacji nagradzani są godłem promocyjnym.  Program upowszechnia i propaguje pozytywne wzorce, metody wdrażania i strategie działań w zakresie szeroko rozumianej innowacji, a także strategie działań projakościowych w ramach dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa.

Podstawowymi kryteriami wyboru laureatów są: realizacja innowacyjnych inwestycji, wdrażanie na polski rynek innowacyjnych produktów lub usług czy minimalizacja negatywnych wpływów działalności firmy i jej produktów na środowisko naturalne. Nie bez powodu wręczenie odbyło się 14 listopada 2018 podczas ogólnopolskiej konferencji WOD-KAN-EKO 2018 w Łodzi, której głównym tematem jest wod-kan z przyszłością i z myślą o kolejnych pokoleniach. Nagrodę z rąk Łukasza Osypińskiego, redaktora Strefy Gospodarki dodatku do Gazety Prawnej – organizatora programu - odebrał dyrektor zarządzający Saint-Gobain PAM Tomasz Fusek. 

- Przyznany tytuł obiektywnie potwierdza innowacyjność oraz konkurencyjność naszych produktów. Jest też wiarygodną oceną naszych działań związanych z ekoinnowacjami w branży – informuje dyrektor Tomasz Fusek. - Naszym głównym wyzwaniem jest ochrona surowców naturalnych. W procesie produkcji wykorzystujemy złom powstały podczas produkcji żelaza, co pozwala chronić surowce. Rury Saint-Gobain PAM z żeliwa sferoidalnego – w odróżnieniu od rur z tworzyw sztucznych - przyczyniają się do ochrony środowiska ograniczając zużycie energii, emisję spalin i dwutlenku węgla, ponieważ nie są szkodliwe dla środowiska, podlegają w 100% recyklingowi, ich żywotność wynosi ponad 100 lat, mogą być instalowane bez użycia specjalistycznego sprzętu jak zgrzewarki, spawarki, agregaty, bez wymiany gruntu i dodatkowych zagęszczeń, a to z kolei pozwala wyeliminować transport niezbędny przy instalacji rur z innych materiałów - dodaje dyrektor Fusek.

Saint-Gobain PAM jest pierwszym i jedynym producentem na świecie, który wprowadził innowacyjną na skalę światową powłokę BioZinalium ® (Zn+Al(+Cu)), która trzykrotnie wydłuża żywotność rurociągu. Powłoka ta to jednorodny stop cynku z glinem w stosunku 85 do 15% wzbogacony domieszką miedzi. Do tej pory żadnej firmie nie udało się uzyskać jednorodnego stopu cynku z glinem wzbogaconego miedzią. Cynk zabezpiecza przed korozją, glin opóźnia proces pasywacji cynku, czyli wydłuża okres jego aktywnego działania jako ochrony antykorozyjnej, natomiast miedź zabija bakterie, które występują w 5% gruntów światowych i tworzą kolonie na rurociągu żywiące się żelazem. Dbając o środowisko i zdrowie pracowników swoich i firm wykonawczych Saint-Gobain PAM zamienił wykończeniową powłokę epoksydową, która jest szkodliwa, na powłokę akrylową Aquacoat. W 2018 roku marka Saint-Gobain PAM wprowadziła system wodociągowy i kanalizacyjny SMARTPIPE z fabryczną funkcją monitoringu i detekcji ewentualnego wycieku z dokładnością do 10 cm.

Galeria