ductile iron pipe nicaragua latin america

Szukaj produktu

System rur DIREXIONAL

Zastosowania specjalne

System rur DIREXIONAL

Bezwykopowe układanie rur

Wraz ze wzrostem urbanizacji, demografii i niedoboru wody pitnej projektanci sieci wodociągowych muszą chronić nasze zasoby naturalne, zapewniając transport wody w nieskazitelnych warunkach sanitarnych oraz z poszanowaniem wymogów środowiskowych. Bezwykopowe układanie rur to nowoczesna technika, która rozwiązuje te problemy.

Rury z żeliwa sferoidalnego firmy Saint-Gobain PAM, dzięki wyjątkowym właściwościom, zastosowanym połączeniom blokowanym i powłokom, przeszły wszystkie testy. Idealne nadają się do bezwykopowego układania rurociągów za pomocą najnowszych technik takich jak mikrotuneling lub kraking. Układanie metodą mikrotunelingu, krakingu lub wciąganie w rurę osłonową to alternatywne techniki tradycyjnej metody układania rur w wykopach otwartych. Rozwiązania te są idealne w miejscach, gdzie konwencjonalne metody byłyby trudne lub nawet niemożliwe!

Jest wiele przykładów – rury:

  • przechodzące przez gęsto zabudowane obszary miejskie,
  • przekraczające rzeki,
  • przekraczające kanały,
  • przechodzące przez tereny fabryk,
  • przekraczające tory kolejowe,
  • przekraczające drogi i ulice,
  • przekraczające tereny z gruntami niestabilnymi itd.

Bezwykopowe techniki układania rur obniżają koszty społeczne realizacji projektu do poziomu minimalnego. Występujące podczas układania rur uciążliwości dla mieszkańców (spowolnienie ruchu drogowego i pieszego, przekierowanie ruchu, hałas i zakłócanie lokalnej aktywności handlowej itp.) muszą być ograniczone w jak największym stopniu.

Metoda mikrotunelingu

Trajektoria podczas mikrotunelingu umożliwia przeprowadzenie rury pod przeszkodami, zaczynając od poziomu gruntu. Technika ta obejmuje trzy różne etapy:

  1. Wykonanie otworu pilotażowego stosując wiertnicę prowadzoną od zewnątrz;
  2. Powiększenie otworu pilotażowego;
  3. Wciąganie zakotwionego rurociągu.
Pierwszy krok przewiertu - przewiert pilotażowy
Caption: 
Pierwszy krok przewiertu - przewiert pilotażowy
Drugi krok przewiertu: powiększenie przewiertu pilotażowego
Caption: 
Drugi krok przewiertu - powiększenie przewiertu pilotażowego

 

Układanie rur metodą krakingu

Metoda krakingu jest stosowana w przypadku wymiany uszkodzonego rurociągu na nowy o tej samej średnicy lub często o nieco większej. Stary uszkodzony rurociąg może być rozkruszony w gruncie lub usunięty kawałek po kawałku, gdy jest wypychany z tunelu na zewnątrz. Ta metoda wymiany może być stosowana tylko w przypadku prostych odcinków instalacji. Wymagana jest wstępna inspekcja, z wprowadzeniem kamery wideo do rurociągu, który ma być wymieniony, w celu upewnienia się, że nie ma przeszkód utrudniających jego wydobycie lub zniszczenie.

Wymiana rurociągu metodą crackingu statycznego
Caption: 
Wymiana rurociągu metodą crackingu statycznego

Wciąganie rur z żeliwa sferoidalnego w rurę osłonową

Układanie rurociągów metodą wciągania w rurę osłonową polega na wprowadzeniu rury przeznaczonej do transportu medium (wody pitnej, ścieków, wody deszczowej itd.) w rurę osłonową, która już istnieje lub została zainstalowana specjalnie dla tego celu. Rury z żeliwa sferoidalnego doskonale nadają się do tego zastosowania, dzięki połączeniom blokowanym, które mogą przenosić znaczne siły rozciągające, zachowując elastyczność oferowaną przez uszczelki elastomerowe. Ta metoda układania jest odpowiednia do specjalnych technik renowacji, również do układania nowych rurociągów, które muszą przekroczyć naturalną przeszkodę oraz do technik bezwykopowych.

Przeciąganie przez rurę osłonową
Caption: 
Przeciąganie przez rurę osłonową

Powłoki rur

Powłoki w systemie rur DIREXIONAL są wykonane z wytłaczanego polietylenu, wzmocnionego poliuretanu lub zaprawy polimerobetonowej i w pełni spełniają wymagania niezbędne w technologii bezwykopowej. Całkowicie chronią rury przed wszelkim niekorzystnym oddziaływaniem, które może się pojawić podczas wciągania, a także ułatwiają przeciąganie rury w gruncie.

Rura Direxional – Mikrotuneling pod rzeką Loire
Caption: 
Rura Direxional – Mikrotuneling pod rzeką Loire

Obrazki

Film

PAM DIREXIONAL - Bezwykopowa technika układania rur
PamlineTV
1 / 1
System rur i kształtek do wody DIREXIONAL z żeliwa sferoidalnego

Zobacz także

Rury Direxional Universal Ve TT PE z żeliwa sferoidalnego zostały wyróżnione w konkursie TYTAN w kategorii PRODUKT ROKU 2018.
Saint-Gobain PAM wyróżnione w konkursie „EXPERT 2018” w kategorii „Bezwykopowa budowa w latach 2016-2017” za realizację w 2017 roku przewiertu horyzontalnego (HDD) rurami z żeliwa sferoidalnego Direxional TT PE DN 500 pod Kanałem Żerańskim w Warszawie.
Rozwiązania techniczne Saint-Gobain PAM