TT PE DIREXIONAL

Zastosowania specjalne
System rur z żeliwa sferoidalnego Saint-Gobain PAM TT PE DIREXIONAL to rura dedykowana dla technologii bezwykopowych, w szczególności dla HDD.

System rur z żeliwa sferoidalnego Saint-Gobain PAM TT PE DIREXIONAL w średnicach DN 100-700 (w średnicach DN 800-1000 pod postacią rur TT PUX DIREXIONAL). To rura dedykowana dla technologii bezwykopowych, w szczególności dla horyzontalnego przewiertu sterowanego (HDD). Horyzontalny przewiert sterowany umożliwia układanie rurociągu pod przeszkodami takimi jak: kanały, rzeki, tory kolejowe lub drogi. W przeciwieństwie do techniki wiercenia poziomego nie wymaga głębokich wykopów po obu końcach przewiertu – można go wykonać z poziomu gruntu, dzięki zakrzywianiu trajektorii przebiegu przewiertu. Przewiert horyzontalny można zastosować w większości przypadków geotechnicznych – tylko nieliczne rodzaje gruntów nie nadają się do wykonania przewiertu HDD, głównie upłynniona forma gliny i żwirów.

Powłoki zewnętrzne w systemie TT PE DIREXIONAL z żeliwa sferoidalnego są wykonane z warstwy cynku nakładanego ogniowo w łuku elektrycznym 200 g/m² i warstwy wytłaczanego polietylenu (w przypadku większych średnic i rur TT PUX DIREXIONAL zamiast polietylenu, warstwa wzmocnionego poliuretanu). Dzięki temu nadają się do zabudowy w specyficznych gruntach (wybrzeża mórz, grunty kwaśne, grunty zanieczyszczone przemysłowo, obszary oddziaływania prądów błądzących).

Od wewnątrz rury TT PE DIREXIONAL pokryte są zaprawą cementową na bazie cementu hutniczego o dużej odporności na siarczany (SRC).

Do budowy rurociągów metodami bezwykopowymi, Saint-Gobain PAM opracowało szczególnie efektywny system blokowania połączeń UNIVERSAL STANDARD Ve, który gwarantuje optymalną szczelność oraz elastyczność przy jednoczesnej możliwości przenoszenia sił ciągnących, które dochodzą do 100 ton w największych średnicach.

Rury kielichowe TT PE DIREXIONAL są produkowane w 6-metrowych odcinkach – w zależności od ilości miejsca na placu budowy, mogą być one zmontowane przed wciągnięciem do pełnej długości lub, jeśli sytuacja tego wymaga, instalowane pojedynczo – rura za rurą. Modułowość rozwiązuje problemy związane z ograniczonym miejscem na placu budowy. 

Zobacz także

Zakrzywiona trajektoria podczas horyzontalnego przewiertu starowanego (HDD) umożliwia przeprowadzenie rury pod przeszkodami, zaczynając od poziomu gruntu, dzięki czemu nie wymaga głębokich wykopów, jak ma to miejsce w przypadku techniki wiercenia poziomego.
Saint-Gobain PAM wyróżnione w konkursie „EXPERT 2018” w kategorii „Bezwykopowa budowa w latach 2016-2017” za realizację w 2017 roku przewiertu horyzontalnego (HDD) rurami z żeliwa sferoidalnego Direxional TT PE DN 500 pod Kanałem Żerańskim w Warszawie.